ورود کاربران
پست الکترونیکی :
کلمه عبور :
نوع خبر 
 
 
ابتکار: دریاچه ارومیه آزمونی برای جهان است

رییس سازمان حفاظت از محیط زیست در پیامی به همایش بین المللی نجات دریاچه ارومیه نوشت: بحران دریاچه ارومیه، معضلی جهانی و آزمونی برای همه جهان است، از همین رو مشارکت اندیشمندان، صاحبان نظر و تجربه را می طلبد.

 معصومه ابتکار روز دوشنبه دراین پیام که درآیین گشایش اولین همایش بین المللی تخصصی علوم زمین و نجات دریاچه ارومیه قرائت شد، آورده است: سازمان محیط زیست از سال 1385 درمورد روند تخریب و آسیب به دریاچه ارومیه بارها هشدار داده و شرایط حاضر را از سال 1379 در مکاتبات و گزارش ها پیش بینی کرده بود، اما اینک برای برون رفت از بحران دریاچه، لازم است برنامه عملیاتی عالمانه، جامع نگر، سریع و مشارکتی در دستور کار قرار گیرد.

 وی اضافه کرد: رویکرد نجات دریاچه ارومیه باید براساس ظرفیت ها و محدودیت های موجود و آتی کل حوضه آبریز پایه گذاری شده و تمام طرح های توسعه فعلی و آتی آن بویژه پروژه های مدیریت منابع آب از جنبه های اثرات محیط زیست بازنگری و اصلاح شود. 

 وی در این پیام گفته است: سازمان محیط زیست با توجه به وظایف ذاتی و مسوولیت های ملی و بین المللی خود، ضمن هماهنگی و مشارکت با تمام دستگاه های مسوول، جوامع محلی و کارشناسان داخلی و خارجی، درپی ایجاد امکانات فنی، علمی، تخصصی و مردمی برای نجات دریاچه ارومیه است.

 معاون رییس جمهوری افزود: بی شک آنچه بر دریاچه ارومیه گذشت، زنگ خطر برای دیگر تالاب ها و دشت های کشاورزی کشور را به صدا درآورده و البته غلبه بر مشکلات این حوضه می تواند راهگشای رفع بحران در سایر تالاب ها قرار گیرد.

 دکتر ابتکار در پایان این پیام اظهار امیدواری کرده است که همفکری و تبادل اندیشه و دانش در کنگره بین المللی دریاچه ارومیه، فرصتی باشد تا راهکارهای علمی، منطقی و کاربردی برای نجات دریاچه اجرایی شود.

 کنگره بین المللی تخصصی علوم زمین و نجات دریاچه ارومیه روز دوشنبه با حضور متخصصان داخلی و کشورهای آلمان، آمریکا، بلژیک و ترکیه در سایت نازلوی دانشگاه ارومیه آغاز بکار کرده است.

 در این کنگره دو روزه راهکارهای نجات دریاچه ارومیه ، نتایج تحقیقات و پژوهش های داخلی و جهانی در ارتباط با دریاچه ارومیه مورد بررسی قرار می گیرد.


يکشنبه 4 اسفند 1392  12:41:19

آخرين تاريخ بازديد : يکشنبه 1 مهر 1397  15:0:51
تعداد بازديد از اين خبر : 1512
Copyright 2010 GSI Congress
مقالات پذیرفته شده    |    کتاب برتر    |    دانلود پوستر    |    دانلود مقالات سی و دومین گردهمائی علوم زمین
انتخاب وب سایت مورد نظر :