ورود کاربران
پست الکترونیکی :
کلمه عبور :
نوع خبر 
 
 
متن سخنرانی وزیر محترم صنعت، معدن و تجارت جناب آقای مهندس نعمت زاده در سی و دومین گردهمایی و نخستین کنگره بین المللی علوم زمین

·         مقدمه ای در ارتباط با جایگاه علوم زمین

امروزه مطالعات علوم زمین نقشی کلیدی در توسعه اقتصادی، فرهنگی، اجتماعی و سیاسی کشورها دارد. از طرفی می توان مطالعات علوم زمین را در دو بخش مخاطرات طبیعی و تامین منابع اولیه معدنی مورد بررسی قرار داد.

در زمینه منابع طبیعی اعم از نفت، گاز، عناصر فلزی و غیر فلزی با توجه به رشد جمعیت جهانی، گسترش صنایع در جهت رفع نیاز جمعیت مصرف کننده دنیا از یک سو و نیاز روزافزون به مواد اولیه از سوی دیگر بحث شناسایی منابع و ذخایر معدنی اهمیت بالایی در توسعه اقتصادی کشورها دارد. در دنیای امروز کشورهایی موفق هستند که توانایی شناسایی و بهره برداری از منابع طبیعی خود را دارند.

ایران کشوری است که هم از دیدگاه منابع متعدد معدنی غنی است و هم از دیدگاه مخاطرات زمین شناختی بسیار پرتکاپو است. هر ساله شاهد رویداد پدیده های مخاطره آفرین مانند زمین لرزه، سیل و زمین لغزه در جای جای این کشور پهناور هستیم که متاسفانه آسیب های جانی و مالی بسیار بدنبال دارند. در بررسی نوشتارهای تاریخی نیز چنین رویداد هایی در گذشته این سرزمین بارها گزارش شده اند. پس کشور ما با توجه به جایگاه طبیعی ویژه و نیز الگوی نامتعادل توسعه شهرها و وضعیت اقتصادی - فرهنگی خود پیوسته در معرض مخاطرات طبیعی بوده است.

در زمینه مخاطرات طبیعی نیز آمارهای بین المللی حاکی است که طی یک دهه اخیر به دلیل مشکلات زیست محیطی حاصل از فعالیت های انسانی، بزرگی مخاطرات و خسارات ناشی از آن افزایش یافته است. به دلیل خسارات مالی و جانی مطالعه در جهت شناسایی مناطق پر خطر و جلوگیری از آسیب پذیری مطالعات مخاطرات طبیعی نیز در راس امور مهم کشورهاست.

          با توجه به موارد فوق مطالعات علوم زمین چه از نظر تامین منابع و چه از نظر مطالعات مربوط به مخاطرات طبیعی جزو الویت های داخلی و خارجی تمام کشورها است.

·         اشاره ای به ظرفیت کشور از نظر تعداد، انواع مواد معدنی و صنایع معدنی

نگاهی آماری به وضعیت امروز تولیدات مواد معدنی کشور حاکی از آن است که بیش از 65 نوع ماده معدنی از بیش از 5400 معدن فعال کشور استخراج می شود و بیش از 700 قلم محصول نهایی مربوط به صنایع معدنی در حال حاضر تولید می شود درنتیجه کشور به لحاظ تنوع مواد اولیه مورد نیاز زنجیره صنایع معدنی از ظرفیت بالایی برخوردار است.

از نظر تعداد، بیش از 74 درصد معادن کشور مربوط به مصالح ساختمانی و سنگ های تزئینی هستند. 20 درصد تعداد معادن مربوط به مواد معدنی گروه غیرفلزی و 6 درصد از تعداد معادن کشور مواد فلزی را تشکیل می دهند. در نتیجه وزارت صنعت، معدن و تجارت به طور جدی اکتشاف معادن فلزی را در دستور کار خود قرار داده است.

 

·         مروری بر نسبت ذخیره و تولید گروه های مواد معدنی

نسبت ذخیره و تولید می تواند شاخصی باشد از میزان ذخایر جایگزین کشور، از نظر سهم تولید، 64 درصد تولید کشور مربوط به مصالح ساختمانی و سنگ های تزئینی بوده و 7 درصد از تولید مربوط به مواد معدنی گروه غیرفلزی است. سهم گروه مواد فلزی کشور در حدود 29 درصد است.71 درصد ذخیره قطعی اکتشاف شده کشور متعلق به مصالح ساختمانی و سنگ های تزئینی بوده، 19 درصد مربوط به مواد معدنی گروه غیر فلزی و تنها 10 درصد مربوط به گروه فلزی ها است. در نتیجه از نظر ذخیره و تولید گروه مربوط به مصالح ساختمانی و سنگ­های تزئینی وضعیت  نسبتا مناسبی دارند و گروه مواد غیر فلزی از نظر پشتوانه وضعیت مناسبی دارند و از نظر تولید می بایست تقویت شوند. اما گروه مواد فلزی با توجه به اینکه از نظر تولید سهم بالایی دارند به منظور ذخایر جایگزین و اکتشاف نیاز به تقویت دارند.

 

·         جایگاه زنجیره ارزش صنعت معدنکاری

از سویی صنعت معدنکاری زنجیره ای است از اکتشاف تا صنایع معدنی، زمانی بیشترین ارزش افزوده بخش معدن محقق می گردد که این زنجیره تکمیل گردد. از طرفی کشور زمانی به لحاظ معدنی به بلوغ خود خواهد رسید که بیشترین سهم از تولید ناخالص داخلی را داشته باشد. در حال حاضر اگر سهم معدن از تولید ناخالص داخلی را بدون درنظر گرفتن صنایع معدنی در نظر بگیریم در حدود 1 درصد است اما اگر صنایع معدنی را لحاظ کنیم این رقم بیش از 15 درصد تولید ناخالص داخلی را تشکیل می­دهد. درنتیجه از اهداف این وزارت خانه تکمیل زنجیره ارزش در جهت توسعه صنعت معدنکاری در کشور است.

 

·         نقش صنعت معدنکاری در بورس

طبق گزارش اداره آمار و اطلاعات سازمان بورس و اوراق بهادار کشور تا پایان دی ماه سال 1392 تعداد 82 شرکت از مجموع 278 شرکت بورس در زمینه صنعت معدنکاری فعالیت داشته اند. میزان درآمد واقعی کل شرکت های بورسی بیش از 32 هزارو 333 میلیارد تومان بوده که از این میزان مقدار 111هزارو 800 میلیارد تومان سهم شرکت های مربوط به صنعت معدنکاری است (معادل 34 درصد). متوسط درآمد واقعی هر سهم برای فلزات اساسی تقریبا دو برابر متوسط درآمد واقعی هر سهم در کل بورس است. در نتیجه سرمایه گذاری درحوزه معدن و صنایع معدنی تضمین کننده ثبات سرمایه و سود در بازارهای مالی کشور خواهدبود.

 

·         نیروهای شاغل در معدن و معدنکاری کوچک مقیاس

در حال حاضر بیش از 121 هزار نفر به طور مستقیم در معادن کشور شاغل هستند. طبق گزارش سازمان بین المللی کار به ازای هر شغل ایجاد شده در بخش معدن 17 شغل در بخش های پایین دستی ایجاد می شود. معدنکاری کوچک مقیاس از نظر نیروی شاغل بخش معدن دنیا سهم قابل توجهی دارد. از راهکارهای جهانی در زمینه ایجاد شغل، توسعه سیستماتیک معدنکاری کوچک مقیاس است که بخش قابل توجهی از تولید مواد معدنی دنیا را نیز شامل می شود. با توجه به پراکندگی معادن کوچک مقیاس در کشور این وزارتخانه توجه ویژه به ساماندهی و افزایش بهره وری این معادن خواهد داشت.

 

·         بخشی از برنامه های آتی و در دست اقدام وزارت صنعت، معدن و تجارت در حوزه معدن

1-     ایجاد فضای رقابتی در حوزه صنعت معدنکاری و توانمند سازی بخش خصوصی از طریق سازمان­های توسعه ای

2-     توسعه اکتشاف کانسارهای پنهان و عناصر استراتژیک

3-     افزایش عمق معدنکاری

4-     تکمیل زنجیره ارزش از اکتشاف تا صنایع معدنی

5-     استفاده از تکنولوژی های نوین در زمینه فرآوری مواد معدنی به منظور افزایش بهره وری

6-     افزایش سهم ایران از تولیدات و بازارهای بین المللی مواد معدنی

 

·         جمع بندی و خاتمه

در پایان ضمن سپاس از حضور شما فرهیختگان در این گردهمایی انتظار می رود تا در سایه تبادل افکار و هم اندیشی موارد زیر محقق گردد:

الف – ارتباط تنگاتنگ متخصصین داخلی و خارجی در تبادل افکار و اطلاعات

ب – هم اندیشی به منظور رفع معضلات و مشکلات مشترک در حیطه علوم زمین کشورهای جهان

پ – شناسایی نمایندگی‌ها، شرکت‌های فعال صاحب دانش و فناوری جهان جهت سرعت بخشیدن به تولید و انتقال فناوری های نوین.

ث – شناسایی تجربیات ناموفق کشورهای دیگر به منظور اجتناب از دوباره‌کاری‌های بی‌نتیجه و هزینه بر.

د- ایجاد بستر مناسب جهت هدایت سرمایه با هدف حمایت از تشکل‌های دانش بنیان به منظور کاهش ریسک بخش خصوصی.

 


چهارشنبه 30 بهمن 1392  13:0:52

آخرين تاريخ بازديد : جمعه 23 شهريور 1397  23:17:4
تعداد بازديد از اين خبر : 1586
Copyright 2010 GSI Congress
مقالات پذیرفته شده    |    کتاب برتر    |    دانلود پوستر    |    دانلود مقالات سی و دومین گردهمائی علوم زمین
انتخاب وب سایت مورد نظر :