ورود کاربران
پست الکترونیکی :
کلمه عبور :
نوع خبر 
 
 
نخستین کنگره بین‌المللی زمین‌شناسی زمینلرزه در تبریز

سی و دومین گردهمایی و  نخستین کنگره بین‌المللی علوم زمین با رویکرد تخصصی زمین‌شناسی زمینلرزه، زلزله‌شناسی، مهندسی زلزله و زمین‌ساخت همزمان با تهران و  11 استان کشور در تبریز آغاز شد.

به گزارش روابط‌عمومی سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور، دبیر علمی این گردهمایی در آیین افتتاحیه  گفت:  این گردهمایی به صورت همزمان در 11  استان کشور  برگزار می‌شود.

دکتر منوچهر قرشی با بیان اینکه 150 نفر از اساتید برجسته خارج از کشور در این گردهمایی‌ها شرکت کرده‌اند، افزود: دو هزار و 560 عنوان مقاله به از داخل و خارج از کشور به دبیرخانه این همایش ارسال شده بود که هیئت داوران از میان آنها 530 عنوان مقاله را جهت ارائه به صورت شفاهی در 11 شهر استان و یک هزار و 200 مقاله را جهات ارائه به صورت پوستر انتخاب کردند.

وی گفت: هم اندیشی متخصصان علوم زمین از داخل و خارج کشور و ایجاد ارتباط میان دانشگاه و صنعت از اهداف برگزاری این گردهمایی می باشد .

به گفته این استاد دانشگاه در گردهمایی تبریز نیز 350 عنوان مقاله به دبیرخانه همایش ارسال شده که 20 عنوان آن به صورت شفاهی و 135عنوان به صورت پوستر ارائه می‌شود و  320 میهمان در آن شرکت کرده‌اند که 15 دانشمند سرشناس از دانشگاه های انگلستان، فرانسه، سوییس، ایتالیا و تاجیکستان حضور دارند و علاوه بر ارایه مقالات و برگزاری کارگاه های علمی، در بازدید صحرایی از گسل شمال تبریز و گسل های اهر و ورزقان حضور خواهند یافت

گسل تبریز توانایی تولید زلزله‌های بالای هفت ریشتر را دارد

معاون عمرانی استاندار آذربایجان‌شرقی گفت: گسل تبریز توانایی تولید زلزله های بالای هفت ریشتر را دارد، بنابراین ما باید با ساخت و ساز ایمن خود را آماده مقابله با این بلای طبیعی بکنیم.

محمدصادق پورمهدی، اثرات تخریبی بعد از زمینلرزه از جمله خرابی ساختمان‌ها، جاده‌ها، پل‌ها، شریان‌های حیاطی و مراکز امدادی می‌تواند تاثیر زیادی در کاهش رونق اقتصادی و فرهنگ بومی و منطقه داشته باشد.

وی با بیان اینکه  گسل تبریز از شهرستان بستان‌آباد تا صوفیان ادامه دارد، یادآور شد: این گسل یکی از ویرانگرترین گسل‌های کشور است و در طول تاریخ بارها تبریز را با خاک یکسان کرده است.

وی گفت: ضروری است تحقیقات و دستاوردهای پژوهشی که در کشور انجام می‌شود به خصوص مقالاتی که در این کنگره ارائه می‌شود، کاربردی شود.

وی یادآور شد: ساخت و ساز ایمن و ساماندهی مناطق حاشیه‌نشین و جلوگیری از شهرک‌سازی در مناطق فرسوده از جمله موضوعاتی است که استانداری آن را پیگیری می‌کند.

پودمهدی افزود: زمین لرزه یک رخداد کاملا طبیعی است و علت خسارت ها و مصیبت هایی که با هر زمین لرزه مردم این شهر با آن مواجه می‌شود عدم عبرت آموزی برای ساخت و سازهای حرفه ایی و اصولی مطابق با استانداردهای روز جهانی است.

وی گفت: ساخت و سازهای اصولی و رعایت نقاط ایمنی نقش بسزایی در کاهش میزان تلفات جانی و مالی دارد که باید مهندسان، طراحان و تمامی مسوولان و عواملی که در این امر سهیم هستند بر نحوه ساخت و سازها توجه ویژه ایی داشته باشند.

بیشترین ساخت و سازها در تبریز بر روی گسل صورت گرفته است

رئیس شورای اسلامی شهر تبریز گفت: ساخت وسازهای وسیع در شمال شهر تبریز که روی خط گسل واقع است، انجام گرفته و امن ترین نقاط شهر برای گورستان ها منظور شده است

شهرام دبیری با بیان اینکه می‌توان در جایی که گسل است ساخت و ساز کرد، اما این ساخت و سازها و بلند مرتبه سازی‌ها مستلزم بکارگیری تمهیدات و اصول ایمنی و استاندارد جهانی است، خاطرنشان کرد: دو هزار و 500 هکتار از بافت شهری تبریز فرسوده است و معادل آن نیز حاشیه نشینی و ساخت و سازهای غیرمقاوم وجود دارد.

وی با اشاره به بافت های فرسوده و حاشیه نشینان تبریز گفت: این شورا با بکارگیری سیاست های تشویقی بدون دریافت هزینه از کسانی که اقدام به مقاوم سازی کنند، حمایت می کند.

این مقام مسئول تاکید کرد: شورای شهر با همکاری استانداری و تمام نهادهای مرتبط برای ایجاد تغییرات اساسی در بافت فرسوده و حاشیه نشین تبریز تلاش می‌کند تا چالش های عمده در یک دوره پنج ساله حل و فصل شود.

دبیری، وی با اشاره به ساخت بزرگراه شمالی تبریز بدون مطالعه در خاک آن منطقه اظهار کرد: متاسفانه نبود مطالعه کافی و رانش هایی که در این منطقه رخ داده موجب موج دار شدن سطح بزرگراه و عامل تصادفات بسیار در آن شده است.

رییس شورای اسلامی شهر تبریز ابراز امیدواری کرد: با برگزاری چنین همایش های بین المللی بتوان از نتایج تحقیقات و مقالات ارایه شده به راهکاری اصولی و کاربردی در ساخت و سازهای ایمن دست یافت.

 در ادامه رییس کمیسیون عمران شورای اسلامی شهر تبریز نیز در این همایش گفت: در سال های اخیر ساخت و سازها به صورت مدیریت شده به طرف گسل تبریز هدایت شد و به جای اینکه توسعه شهر به سمت جنوب باشد، به طرف شمال سوق یافت.

ایرج شهین باهر افزود: شهر تبریز به جهت قرار گرفتن بر روی خط گسل بارها لرزیده و به تلی از ویرانی تبدیل شده است.

وی با تاکید بر رعایت اصول ایمنی در ساخت وسازها گفت: وجود گسل و لرزه خیز بودن تبریز واقعیتی انکارناپذیر است، زیرا این شهر قابلیت زلزله بالای هفت ریشتر را هم دارد.

این مقام مسئول با ابراز تاسف از اینکه ساخت نماهای سنگی در تبریز به یک فرهنگ تبدیل شده، گفت: رغبت شهروندان به نماهای سنگی و همچنین نماهای شیشه ای غیراستاندارد در مواقع بروز بحران هایی مثل زلزله مخاطره آمیز است.

شهین باهر افزود: مطابق با نتایج مطالعات پهنه بندی تبریز، در صورت وقوع زمین لرزه شبانه ای با قدرت 7.5 درجه در مقیاس امواج درونی زمین (ریشتر) در این کلانشهر، 440 هزار نفر در ثانیه های نخست کشته خواهند شد.

وی گفت: وجود گسترده نماهای سنگین سنگی و نماهای غیراستاندارد شیشه ای در شهر موجب خواهد شد همین زمین لرزه در ساعات میانی روز نیز این میزان تلفات را داشته باشد.

رییس کمیسیون عمران شورای اسلامی شهر تبریز افزود: آنچه در زمان وقوع زمین لرزه مطرح می شود صرفا دوام ساختمان‌ها نیست، بلکه بحث تاب آوری شهری یکی از مسایل مهم مطرح در زمان وقوع زمین لرزه است.

وی تاکید کرد: اگر مدیریت بحران در مناطق شهری بتواند شاخص های مختلف را در قالب نظام های تعریف شده بررسی و زمینه پایداری آن ها را تحقق بخشد، ساز و کاری ایجاد می شود تا حد آستانه این شاخص ها تنزل نیابد و به این ترتیب شاهد تاب آوری کالبد شهرها و آمادگی بیشتر مردم در مقابله با سوانح غیرمترقبه خواهیم بود.

سی و دومین همایش عمومی و نخستین کنگره بین المللی تخصصی زمین شناسی زمین لرزه، زلزله‌شناسی، مهندسی زلزله و زمین‌ساخت به مدت سه روز در تالار اندیشه ائل گلی تبریز برگزار می‌شود.

بر اساس این گزارش؛ در مراسم آغاز به کار این همایش که  در روزهای دوشنبه و سه شنبه در تالار اندیشه ائل گلی برگزار می شود، حاضران یک دقیقه به احترام جان باختنگان زمین لرزه ارسباران سکوت کردند.
سه شنبه 29 بهمن 1392  16:18:18

آخرين تاريخ بازديد : شنبه 31 شهريور 1397  6:25:20
تعداد بازديد از اين خبر : 4357
Copyright 2010 GSI Congress
مقالات پذیرفته شده    |    کتاب برتر    |    دانلود پوستر    |    دانلود مقالات سی و دومین گردهمائی علوم زمین
انتخاب وب سایت مورد نظر :